Kurumsal İletişim Nedir?

KURUMSAL İLETİŞİM

Kurumsal iletişim genel anlamda işletmelerin genel amaçlarına ulaşmak ve amaçlarını gerçekleştirmeye yönelik stratejilerini uygulamak için planladıkları tüm iletişim çalışmalarının bir entegrasyonudur.[1] Kurumsal iletişim, kurumun değerlerini, davranış biçimlerini hedef kitlelere anlatamıyorsa, hedef kitlelerin kurumu algılamaları yetersiz olacaktır. İletişimsiz değerler ve stratejiler anlaşılmayacak yada sahiplenilmeyecektir.[2]

Kurumun tüm yatay ve dikey iletişim hareketlerinin toplamı olarak belirtilen kurumsal iletişim, organizasyonun hem iç hem de dış iletişimini sağlayan kanal olarak iletişim disiplini içerisinde değerlendirilir. Günümüz modern organizasyonlarında süreklilik ve kalıplaşmış bir organizma olan kurumsal kültür, hiyerarşik organizasyonlarda tarihi süreç içerisinde gelişip kurum kültürünü insan kaynakları yönetimi ile kurum içine aktaran, halkla ilişkiler ve reklam araçları ile hedef kitleye belirten bir organizmalar bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumun ürün veya hizmet verdiği kitleye karşı kullandığı renk, logo, slogan ve görsellerin tamamı kurumsal iletişimin araçlarını oluşturmaktadır. Süreç esası yönünden kurumsal iletişim, birbirleri ile bütünleşik farklı mekanizma olarak değerlendirilmeli ve aralarındaki güçlü bağlar doğru analiz edilip kurum kültürünü güçlü bağlar ile hem iç hem de dış kitleye doğru biçimde aktarılması sağlanmalıdır. Vizyon ve misyonun belirlenmesi, toplam kalite esaslarının standartlaştırılması, insan kaynakları yönetimi, halkla ilişkiler ve reklam olarak kurumsal iletişim süreci yönetilmeli ve uygulamaya alınmalıdır.

1.Vizyon ve Misyon

Vizyon, organizasyonların hedeflerini ve gelecekteki yerini konumlandırma amacını belirtir. Organizasyon gelişim süreci ile ilgili bilgiler veren vizyon, organizasyonun sahip olduğunu değil olacağı hakkında hedefleri belirler ve kitleye bu bilgileri kısa bildirgeler ile belirtir. Misyon ise organizasyonun kurulma amacı ve yaptığı hizmet hakkında bilgi verir. Hedef kitlesini, uyguladığı faaliyeti açıklar ve varolan durumunu belirtir.

Misyon, organizasyonu var eden olguya karşı kendisini var ettiğini belirtir ve bu olguya karşı nasıl yarar ve/veya çözüm bulabileceğini açıklar, kurumun bu olguya karşı kalıplaştırdığı kurum kültürünü belirtir. Vizyon ise geleceği hedef kitlesine gösterir ve organizasyonun neden olduğu misyonunu gelecekte nasıl ve ne şekilde olacağını resmini çizer.

Hiyerarşik organizasyonlarda vizyon ve misyonun belirlenmesi, kurum kültürünü ile ilintilidir. Kurum kültürü hiyerarşik organizasyonu var eden en önemli unsurdur. Bu kültürün oluşmasında vizyon ve misyonun doğru belirlenmesi ve hedef kitleye doğru aktarılması açısından önemlidir. Doğru belirlenmeyen vizyon ve misyon, hedef kitlede istenilen imajı sağlayamamakla birlikte organizasyon varlığının gerekselliğini sorgulatacaktır. Bu durumun hedef kitlede yaşanmaması adına vizyon ve misyonun doğru belirlenmesi, kurumsal iletişim sürecinde gereklidir.

2. Toplam Kalite Yönetimi

            Hiyerarşik organizasyonlarda toplam kalite anlayışı diğer organizasyonlardan farklı olarak hizmet kalitenin arttırılmasına dönük yönetim anlayışıdır. Bu anlayışın tüm kademelerde aynı orantıda ve anlayışta gelişmesi adına kurumsal iletişim modelinde kullanımı gerekmektedir. Toplam kalite felsefesi tüm kademelerin aynı oranda ve aynı anlayışta, kurum kültürüne, kurum vizyonuna ve kurum geçmişine bağlı kalarak yürüttükleri faaliyet toplamıdır. Bu yaklaşımın tüm organizasyonda doğru yönetimi, toplam kalite yönetiminin kendi felsefesi olan sürekli gelişim anlayışına katkı sağlamakla birlikte kurumun faaliyet kalitesini ile birlikte kurum kültürü ve kurum imajına da pozitif katkı sağlayacaktır.

            Kalite, bir ürün veya hizmetin belli bir standartta üretilmesi veya sunulması anlamına gelmekle birlikte toplam kalite anlayışı bu standartların kurumun tamamında aynı standardı yakalayıp sunulması anlamına gelmektedir. Toplam kalite yönetimi bu standardın sürekli gelişimini gösterir. Toplam Kalite Yönetimi; uzun vadede hedef kitlenin tatmin olmasını, başarmayı, kendi, çalışanı ve toplum için avantajlar elde etmeyi amaçlayan, kalite üzerine yoğunlaşmış ve tüm çalışanların katılımına dayanan bir yönetim modelidir.[3] Toplam kalite yönetimi anlayışının tüm organizasyona aktarılması adına insan kaynakları yönetimi bir araç olarak kullanılırken hedef kitleye aktarılmasında da halkla ilişkiler ve reklam güçlü bir araç olarak kullanılır.

3. İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan kaynakları kavramı kurumsal hedeflere ulaşmada örgütlerin kullanmak zorunda oldukları temel kaynaklardan biri olan beşeri kaynağı ifade eder. Bu kavram, örgütün bünyesinde bulunan en üst yöneticiden en alt düzeydeki işgörenlere kadar tüm çalışanları kapsadığı gibi, örgütün dışında bulunan ve potansiyel olarak yararlanılabilecek işgücünü de kapsar.[4]

Kurumsal iletişim açısından insan kaynakları yönetimi; kurum kültürünün, organizasyonun vizyon-misyonun ve toplam kalite yönetimi anlayışının tüm personele aktarılması, insan kaynakları yönetim felsefesi içerisinde barındırılması gereken bir anlayıştır.

İnsan kaynakları yönetimi organizasyon içerisindeki tüm personel ile yönetim arasındaki bağları kurmakta ve yönetim ile yönetilenler arasında bir kanal görevi görmektedir. Bu kanal üzerinden yönetimin iletileri yönetilen kademeye doğrudan aktarılır ve yönetimin organizasyon içerisindeki tüm uygulamaları bu kanal üzerinden yönetilenlere bildirilir. Kurumsal iletişimin iç kanalı olarak insan kaynakları yönetimi belirlenmiş ve insan kaynakları yönetimi bu disiplin içerisinde faaliyet göstermektedir.

4. Halkla İlişkiler ve Reklam

Halkla ilişkiler; örgütsel amaçların başarılmasına, felsefenin tanımlanmasına ve örgütsel değişimin kolaylaştırılmasına yardım eden bir yönetim fonksiyonudur. Halkla ilişkiler uygulayıcıları olumlu ilişki geliştirmek ve örgütsel amaçlar ile sosyal beklentiler arasında uyum yaratmak için, ilgili tüm iç ve dış kamuyla iletişim kurar. Halkla İlişkiler uygulayıcıları, bir örgütün bütün birimleri ve kamuları arasında etki ve anlayışın değiş tokuşunu teşvik eden örgütsel programları geliştirir, uygular ve değerlendirir.[5] Halkla ilişkiler, kurumun amaçları üzerine yapılanan, önem sırası kimi zaman tüketici, kimi zaman dağıtımcı ve çalışanlar gibi kurumun ve kampanyanın hedeflerine göre değişkenlik gösteren hedef kitlelerle gerçekleştirilen stratejik iletişim yönetimidir.[6]

Reklam; genel olarak medyada yer ve zaman satın alma eylemi olarak tanımlanmaktadır.[7] Günümüzdeki reklamcılığın alanının biraz daha geliştiği görülmektedir. Buna bağlı olarak da klasik reklam tanımı yetersiz kalmaktadır. Çünkü reklamda kullanılan araç ve yöntemler, günümüzde sadece gazete, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçlarıyla sınırlı değildir. Artık taşıt ve binalardan tutun, açık hava, internet, oyun reklamları, led ışıklı tabela, sms gibi birçok araç reklam amacıyla kullanılmaktadır.[8] Bununla birlikte günümüzün güçlü organizasyonları tarafından kullanılan ve amacı; kurumsal kimliğin tanıtılması, hedef kitleye belirtilmesi ve organizasyon imajının benimsetilmesi olan “Kurumsal Reklam” kavramı ortaya çıkmıştır.

Kurumsal iletişimin bir aracı olan halkla ilişkiler ve reklamcılık, hiyerarşik organizasyonlarda da uygulanan bir yöntemdir. Diğer organizasyon modellerine göre  az da olsa geride kalan hiyerarşik organizasyonlar, faaliyet gösterdikleri alanlarda kamu bilgilendirme modeli üzerinden hedef kitleye karşı en doğru iletileri bu kanal üzerinden göndermektedir.


[1] Tosun-M.Ü. İ.İ.B.F. Dergisi, s.175

[2] Ind-The Corparate Image, s.76

[3] Akın, Çetin, Erol-Toplam Kalite Yönetimi, s.3

[4] Öğüt, Akgemci ve Demirsel- Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, s.278

[5] Baskin vd.- Public Relations the Profession and the Practice, s.5

[6] Peltekoğlu-Halkla İlişkiler Nedir?, s.7

[7] Pohl-Public Relations: Designing Effective Communication, s.3

[8] Kalender- Kavram Olarak Halkla İlişkiler, Dünyada ve Türkiye’de Halkla İlişkilerin Tarihsel Gelişimi, s.8

Kurumsal İletişim Nedir?” için 35 yorum

 1. Hey there 🙂

  Your wordpress site is very sleek – hope you
  don’t mind me asking what theme you’re using? (and don’t mind if I steal it?
  :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd”
  on Google (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

 2. Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I
  decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!

 3. An interesting discussion is value comment. I feel that it’s best to write extra on this topic, it might not be a taboo topic however generally individuals are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 4. Hey would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 5. Thanks so much for providing individuals with a very wonderful opportunity to read critical reviews from this website. It’s usually so kind and also full of amusement for me personally and my office colleagues to visit your website at the very least 3 times every week to read through the fresh guides you have. Not to mention, I am actually pleased with your good pointers served by you. Certain 1 areas on this page are unequivocally the most suitable we have ever had.

 6. My spouse and i felt quite fulfilled when Peter could finish up his research because of the precious recommendations he came across while using the site. It is now and again perplexing to just possibly be giving for free concepts which often the rest could have been making money from. And we all see we now have the website owner to give thanks to because of that. All the illustrations you have made, the simple site navigation, the friendships you aid to create – it’s all sensational, and it’s really letting our son in addition to our family recognize that this concept is cool, and that’s particularly important. Thanks for all!

 7. I and also my pals appeared to be looking through the best ideas on the website and immediately got a horrible suspicion I had not thanked the site owner for them. These boys came for this reason thrilled to read all of them and have now in reality been enjoying those things. Thank you for truly being very thoughtful and then for making a choice on some terrific resources most people are really eager to be aware of. Our own honest regret for not saying thanks to sooner.

 8. I simply needed to appreciate you once more. I am not sure the things that I might have created without those solutions revealed by you on such subject. It actually was the troublesome issue in my position, nevertheless taking note of the skilled technique you treated it forced me to cry with delight. Extremely happier for this help and in addition pray you really know what a powerful job you are always doing training people today with the aid of your website. I know that you’ve never met any of us.

 9. I not to mention my pals ended up viewing the nice points from the website and so quickly I had an awful suspicion I never thanked you for those tips. Those women ended up as a result excited to read all of them and already have in reality been tapping into these things. Thanks for truly being simply thoughtful and then for deciding upon certain tremendous information most people are really desirous to understand about. Our own sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 10. A lot of thanks for each of your effort on this website. My aunt delights in engaging in internet research and it’s really easy to see why. Almost all learn all about the compelling form you make very useful items on this web site and even improve response from website visitors about this content then our simple princess has always been studying a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. Your performing a dazzling job.

 11. I wish to point out my respect for your kind-heartedness supporting individuals who absolutely need guidance on in this subject. Your very own dedication to getting the message across was exceedingly good and have usually helped girls just like me to reach their desired goals. Your amazing helpful hints and tips entails a whole lot a person like me and far more to my fellow workers. With thanks; from all of us.

 12. I have to convey my respect for your generosity in support of people that must have help with this one issue. Your real commitment to passing the solution across came to be remarkably productive and has in most cases permitted men and women like me to realize their pursuits. This insightful facts denotes a whole lot to me and additionally to my office workers. Regards; from everyone of us.

 13. I happen to be commenting to let you be aware of of the notable discovery my girl encountered browsing your site. She learned a good number of things, including what it is like to have an awesome teaching heart to have most people without difficulty know precisely various tortuous topics. You actually exceeded people’s expectations. Thanks for delivering such warm and helpful, trustworthy, explanatory and as well as cool tips about this topic to Mary.

 14. I wish to voice my admiration for your kindness supporting individuals that really need help with your question. Your very own commitment to getting the message along ended up being unbelievably advantageous and have usually enabled some individuals much like me to achieve their objectives. Your own warm and helpful recommendations entails a great deal a person like me and extremely more to my office workers. Warm regards; from all of us.

 15. I want to get across my respect for your kind-heartedness supporting visitors who should have help with that issue. Your real commitment to passing the solution all over ended up being quite useful and have frequently permitted regular people just like me to realize their objectives. Your amazing warm and friendly useful information can mean so much to me and far more to my office colleagues. Thank you; from everyone of us.

 16. My husband and i ended up being very more than happy when Emmanuel managed to carry out his inquiry out of the ideas he had from your own web site. It is now and again perplexing to simply happen to be releasing points that many many people might have been making money from. Therefore we realize we’ve got the website owner to give thanks to because of that. The most important explanations you’ve made, the straightforward website navigation, the friendships you aid to instill – it’s many amazing, and it’s really facilitating our son in addition to us do think that concept is interesting, and that’s exceptionally essential. Thank you for all!

 17. I and also my buddies ended up looking at the great solutions located on your site then at once came up with an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for them. Those men are actually so happy to study all of them and have now extremely been using those things. We appreciate you actually being quite thoughtful as well as for picking out this form of important issues millions of individuals are really wanting to understand about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 18. I wish to show thanks to the writer just for bailing me out of this particular condition. Because of searching throughout the world-wide-web and obtaining tips which were not pleasant, I was thinking my life was gone. Existing devoid of the approaches to the problems you’ve fixed as a result of your guide is a critical case, and the kind which may have in a negative way affected my career if I had not noticed your site. Your main ability and kindness in controlling all the things was helpful. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a solution like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks so much for the reliable and results-oriented guide. I won’t hesitate to recommend your blog post to anybody who should receive guide on this subject matter.

 19. I and my pals were found to be studying the good guidelines located on your web blog and then all of the sudden came up with a terrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for them. Most of the people appeared to be certainly joyful to learn all of them and have now absolutely been using them. Appreciation for turning out to be well kind and also for figuring out these kinds of superior issues millions of individuals are really desirous to know about. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 20. I truly wanted to write down a quick remark so as to thank you for some of the superb guides you are giving here. My prolonged internet investigation has finally been rewarded with excellent facts and techniques to talk about with my pals. I ‘d state that that many of us readers actually are quite blessed to be in a perfect site with so many awesome people with insightful ideas. I feel very much grateful to have seen your webpage and look forward to some more pleasurable minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 21. I enjoy you because of your entire efforts on this website. Kate really loves making time for investigations and it’s easy to understand why. We learn all relating to the lively mode you present good tips and hints via this blog and as well as encourage participation from other ones on that matter and my girl has been being taught so much. Have fun with the remaining portion of the year. Your conducting a really great job.

 22. I want to show my appreciation to this writer just for rescuing me from such a trouble. Right after surfing around through the the web and seeing ideas which were not helpful, I figured my entire life was done. Living without the presence of answers to the issues you’ve fixed by means of your entire article content is a critical case, and the kind which might have in a negative way damaged my career if I had not encountered your website. The natural talent and kindness in controlling all the pieces was very useful. I am not sure what I would have done if I had not come across such a stuff like this. I can at this time look ahead to my future. Thank you very much for your high quality and amazing guide. I won’t be reluctant to recommend the sites to any person who desires tips about this matter.

 23. Thanks a lot for giving everyone remarkably superb possiblity to read from this web site. It can be so good and as well , packed with a lot of fun for me and my office colleagues to search your web site minimum thrice per week to learn the latest stuff you have. And lastly, I am actually astounded with the brilliant suggestions you give. Selected 4 tips in this posting are undoubtedly the most suitable we have had.

 24. Thanks for your entire hard work on this web page. Kim delights in participating in investigations and it’s simple to grasp why. My spouse and i learn all concerning the dynamic tactic you present sensible tactics via this web site and therefore recommend contribution from others on this situation then my girl has always been understanding a lot of things. Have fun with the rest of the year. You’re conducting a first class job.

 25. I intended to post you that little note to be able to give thanks as before for your magnificent information you’ve shown in this case. It’s simply surprisingly open-handed of you in giving without restraint what numerous people might have offered as an e book to end up making some dough on their own, and in particular since you might well have done it if you considered necessary. Those concepts likewise served as the great way to know that most people have a similar zeal just as mine to realize whole lot more regarding this problem. I believe there are a lot more enjoyable occasions ahead for folks who see your blog post.

 26. I simply wished to thank you very much once more. I do not know what I would’ve made to happen without those methods shown by you regarding this subject matter. It was a very hard concern in my view, however , seeing your expert tactic you treated it took me to jump over joy. I’m happy for the guidance and thus expect you realize what a great job you are doing educating other individuals by way of your websites. I know that you haven’t got to know all of us.

 27. I intended to compose you this very little remark to help thank you so much over again about the superb tricks you have discussed on this website. This has been so tremendously generous of you to grant unreservedly all a lot of people might have offered for sale as an e-book to earn some profit on their own, specifically now that you might have done it if you ever decided. Those thoughts also acted like the good way to recognize that other people have the same dream really like mine to find out lots more with regards to this issue. I’m certain there are thousands of more pleasant occasions ahead for people who read carefully your website.

 28. I’m commenting to let you understand what a useful discovery our girl encountered going through your blog. She even learned lots of things, with the inclusion of how it is like to possess a wonderful helping spirit to have others easily learn chosen problematic subject matter. You truly did more than our own expectations. Thanks for delivering such essential, dependable, informative and also fun guidance on that topic to Emily.

 29. I want to voice my passion for your generosity supporting folks who actually need guidance on that theme. Your personal dedication to passing the message along ended up being astonishingly interesting and have surely made individuals much like me to attain their desired goals. Your own useful report can mean a great deal a person like me and additionally to my office colleagues. Thank you; from all of us.

 30. I am also writing to let you understand of the notable discovery our daughter undergone viewing your site. She came to understand many issues, with the inclusion of what it’s like to possess an amazing giving style to make men and women with no trouble gain knowledge of selected tricky issues. You really exceeded our desires. I appreciate you for displaying these important, trusted, educational and cool tips on the topic to Mary.

Bir cevap yazın